Анонс | Новини | Монастирі Києва | Храми Києва | Фотогалерея | Карта сайта
Укр | Рус
Яндекс.Метрика

Рекомендуємо

Image
Image Монастыри и храмы Киева
Монастыри и храмы УПЦ
Image
Украинский хостинг, сайт бесплатно, раскрутка сайта бесплатно. Киевские Митрополиты

 
15/02/2010
Стрітення Господа нашого Іісуса Христа
Свято Стрітення Господнього, яке відзначають 15 лютого (2 го за старим стилем), є одним із великих дванадесятих свят Православної Церкви. Воно належить до числа неперехідних свят, тобто таких, які мають фіксований день святкування. Проте цього року Стрітення припадає на перший день Великого посту, тому святкування його переноситься на один день назад — на 14 (1) лютого і співпадає з Прощеною неділею. Це пов’язано з раннім святкуванням Пасхи, а відповідно і початком Великого посту.

Понад дві тисячі років тому, на сороковий день після народження Іісуса Христа, Його батьки — Діва Марія і праведний Іосиф Обручник — згідно з існуючим законом, принесли Божественне Немовля до Єрусалимського храму, щоб присвятити Богу.

Слов’янське слово “сретение”, або “стрітення”, сучасною українською мовою перекладається як “зустріч”. Стрітення — це зустріч старозавітного людства в особі старця Симеона з Богом. Симеон Богоприїмець, людина побожна і благочестива, за переданнями, був одним із 72 учених, яким єгипетський цар Птоломей II (285–247 рр. до Р. Х.) доручив перекласти Святе Письмо з єврейської на грецьку мову. Коли св. Симеон перекладав книгу пророка Ісайї і прочитав слова “Ось, Діва в утробі прийме і народить Сина” (Іс. 7: 14), він подумав, що це явна помилка і замість слова “Діва” потрібно написати “Жона”, тому він вважав за свій обов’язок виправити текст. Але Ангел Господній зупинив руку Симеона і запевнив його, що він не помре, доки не переконається в істинності пророцтва.

Симеон довго очікував виконання Божої обітниці — він жив, згідно з тим самим переданням, близько 300 років. І ось цього дня за велінням Духа Святого він прийшов до храму. Коли ж Марія з Іосифом принесли Немовля Іісуса, Симеон узяв Його на руки і, прославляючи Бога, сказав: “Нині відпускаєш раба Твого, Владико, за словом Твоїм, з миром, бо бачили очі мої спасіння Твоє, яке Ти приготував перед лицем усіх народів, світло на просвітлення язичників і славу народу Твого Ізраїля” (Лк. 2: 29–32).

Іосиф і Богородиця були здивовані такими словами. Симеон благословив Святе Сімейство і, звернувшись до Божої Матері, передрік Їй про Немовля: “Лежить Цей на падіння і на вставання багатьох у Ізраїлі і на знак сперечань — і Тобі Самій меч пройде душу” (Лк. 2: 34–35).

Тут же, у храмі, була Анна-пророчиця, благочестива 84 річна вдова, яка усі довгі роки свого вдівства служила Богу день і ніч постом і молитвою. Їй також відкрилося, що це Немовля — Спаситель, і вона прославила Господа, і говорила про Нього всім у Єрусалимі.

На свято Стрітення на церковних богослужіннях прийнято освячувати свічки. Такий звичай бере свій початок від давньої візантійської традиції: у 543 (544) році за імператора Юстиніана було встановлено відзначати свято Стрітення з особливою урочистістю, з хресним ходом і зі свічками у пам’ять про позбавлення в цей день жителів Константинополя і його околиць від моровиці й від землетрусу в Антіохії.

У стрітенських богослужбових піснеспівах є прохання про те, щоб запалені свічки своїм світлом розігнали морок ночі й незнання у наших душах. Стрітенська свічка — символ просвітлення душі Святим Духом. Існує традиція запалювати свічки, освячені на свято Стрітення Господнього, за вечірнім богослужінням у четвер Страсної седмиці, напередодні Страсної П’ятниці, під час читання 12 євангельських зачал, у яких оповідається про страждання Господа нашого Іісуса Христа, а також під час хресного ходу перед початком Пасхальної утрені. Ця традиція виражає наше переживання усіх головних подій земного життя Спасителя: ми освячуємо свічки під час зустрічі Христа у храмі Божому, супроводжуємо Його із запаленими свічками на страждання і разом з мироносицями радіємо про Воскресіння Спасителя, прийшовши до Його Гробу.

Проповідь Предстоятеля УПЦ
до списку
 
Фотогалерея
© 2008-2017. Офіційний сайт Свято-Іллінської церкви Київської Митрополії Української Православної Церкви.

Всі права захищені.


Передрук матеріалів тільки за наявністю гіперпосилання на
http://orthodox-church.kiev.ua/

Головний редактор - протоієрей Віталій Косовський.

 

Створення сайту "Лаймнет"