2 серпня (за новим стилем) Православна Церква відзначає день пам'яті святого Пророка Божого Ілії. Цей день є храмовим святом у найдавнішому храмі м. Києва - Свято-Іллінській церкві на Подолі.
Напередодні свята, 1 серпня, відбудеться урочисте вечірнє богослужіння - початок Всеношної о 17-00.
У сам день пам'яті Пророка Божого Ілії будуть звершені дві Божественні Літургії: рання о 7-00 та пізня о 9-00.
Житіє пророка Божого Ілії
Пророк Ілія - один з найбільших пророків і перший незайманий Старого Завіту. Він народився у Фесвії Галаадській в коліні Левіному за 900 років до Різдва Христового. Коли народився Ілія, отцю його Соваку було видіння, що благовидні мужі розмовляли з немовлям, сповивали вогнем і живили полум'ям вогненним.
З юних літ він поселився в пустелі і жив в строгому подвигу поста і молитви. Покликаний на пророче служіння в царювання царя Ахава-ідолопоклонника, який поклонявся Ваалу (сонцю) і примушував народ єврейський робити те ж. Господь послав Ілію до Ахава і звелів напророкувати йому, що якщо він і його народ не звернуться до істинного Бога, то його царство спіткає голод. Ахав не послухався пророка, і в країні настала засуха і великий голод.
Під час голоду Ілія прожив рік в пустелі, куди йому ворони носили їжу, і більше двох років у однієї вдови в м. Сарепті. На прохання пророка вона приготувала йому опріснок з останньої жмені муки і залишку масла. Відтоді по молитві пророка Ілії мука і масло не виснажувалися в будинку вдови протягом всього голоду. Силою своєї молитви великий пророк створив інше чудо - воскресив померлого сина цієї вдови.
Через три з половиною роки Ілія повернувся в Ізраїльське царство і сказав царю і всьому народу, що всі біди ізраїльтян сталися тому, що вони забули істинного Бога і стали поклонятися ідолу Ваала. Щоб довести помилку ізраїльтян, Ілія запропонував зробити два жертовники — один Ваалу, а інший — Богу, і сказав: «Принесемо жертви, і якщо вогонь з неба зійде на жертовника Ваала, значить, він істинний Бог, а якщо ні, то ідол» (див. 3 Цар. 18, 21-24). Спочатку зробили жертовник Ваалу, накидали дров, закололи бика, а жерці Ваала стали молитися своєму ідолу: «Ваал, Ваал, пошли нам з неба вогонь». Але відповіді ніякої не було, і вогонь з неба на жертовник Ваала не зійшов. Увечері Ілія зробив свого жертовника, поклав дрова, полив їх водою і став молитися Богу. І раптом з неба впав вогонь і попалив не тільки дрова і жертву, але і воду і каміння жертовника. Коли народ побачив це чудо, то прославив істинного Бога і знову увірував в Нього. Тоді пророк Ілія убив усіх жреців Ваалових і став молитися про низпослання дощу. По його молитві небо розверзлося і випав рясний дощ, який напоїв спраглу землю.
За свої полум'яні ревнощі про Славу Божу пророк Ілія був узятий на небо живим у вогненній колісниці. Свідком цього дивного сходження був пророк Єлисей.
Пророк Божий Ілія явився святим апостолам в Преображенні Господньому разом з пророком Моісеєм перед Іісусом Христом, розмовляючи з ним на горі Фавор.
За переданням Святої Церкви, пророк Ілія буде Предтечею Страшного Другого Пришестя Христового на землю і під час проповіді прийме тілесну смерть.
З дня вогненного вознесіння на Небо пророка Ілії його шанування в Церкві Христовій ніколи не призупинялося. Православна Церква свято шанує пророка Ілію. Перша церква, побудована в Києві при князі Ігорі, була в ім'я пророка Ілії. Після Хрещення свята рівноапостольна княгиня Ольга побудувала храм пророка Ілії у себе на батьківщині, в селі Вибути.
Величання Пророку Ілії:
Величаем тя, / святый славный пророче Божий Илие, / и чтим еже на Небеса / на колеснице огненней, / преславное восхождение твое.
Тропар, глас 4-й:
Во плоти Ангел, / пророков основание, / вторый Предтеча пришествия Христова, Илия славный, / свыше пославый Елисееви благодать / недуги отгоняти/ и прокаженныя очищати, / темже и почитающим его точит исцеления.
Кондaк, глaс 2-й:
Пророче и провидче великих дел Бога нaшего, Илие великоимените, вещaнием твоим устaвивый водоточныя облаки, моли о нaс Единаго Человеколюбца.
Святый Пророче Божий Илие, моли Бога о нас. |